Jdi na obsah Jdi na menu

Minipivovar v Plzni

7. 3. 2012

PURKMISTR® - pivo z nejstaršího pivovaru v Čechách

K zahájení výroby nás dovedlo přesvědčení, že je načase opět vařit pivo klasickým českým způsobem. Zároveň jsme chtěli připomenout i nejstarší pivovar v českých zemích – pivovar v Domažlicích, který vyráběl pivo stejné značky. V době nedávno minulé došlo k zániku tohoto pivovaru, a proto jsme se rozhodli značku zachovat.

Pivo je vařeno podle tradičních receptur z několika druhů sladovnického ječmene nejvyšší kvality a chmele z žatecké pěstitelské oblasti. 

 

 Plzeň = (také) Pivo, ale Pivo ≠ (jenom) Prazdroj

Dnešní Plzeň (německy Pilsen) je synonymem pro kvalitní pivo – pojmy pils nebo pilsner se dokonce staly mezinárodně užívaným obecným pojmenováním pro typ piva, které má svůj původ právě v našem městě. Už středověcí měšťané (tedy osoby, které ve městě vlastnily alespoň jeden dům) byli obdařeni tzv. várečným právem, které jim umožňovalo v domě vařit pivo nejen pro vlastní spotřebu, ale i na prodej a také ho ve vstupní hale domu, tzv. mázhauzu, prodávat. Kvalita piva byla ale po celá staletí poměrně nevyrovnaná a věhlas plzeňského piva, jak je známe dnes, má svůj počátek teprve na sklonku první poloviny 19. století, kdy vzniká plzeňský Měšťanský pivovar jako společný podnik právovárečných měšťanů, od něhož odvozuje svůj původ dnešní společnost Plzeňský Prazdroj. 

Rádi bychom Vás ale přesvědčili, že Prazdroj není synonymem pro pivo jako takové, tedy že v Plzni můžete přijít na chuť i jiným místním značkám.