Jdi na obsah Jdi na menu

Starobrno

28. 1. 2012

 Pivovar Starobrno je brněnský pivovar, jenž je součástí nizozemské pivovarské společnosti Heineken. Výstav Starobrna (společně seznojemskou filiálkou Hostan) je 914 000 hl ročně. Ve starobrněnském pivovaru se vaří pivo od roku 1325.

[editovat]Historie

Právo vařit pivo udělil Brnu Král Václav I. roku 1243. Pivovar při klášteru cisterciaček na Starém Brně existuje od roku 1325. V průběhu staletí měnil majitele. Název "Starobrněnský pivovar" se používá od druhé poloviny 19. století. Koncem 80. let 20. století byla postavena stáčírna láhví a nové provozy ve svahu „Žlutého kopce“ nad pivovarem.

Pivovar Starobrno, jak jej vidíme ze svahu pod hrademŠpilberk. V popředíStarobrněnský klášter, vzaduveletržní výstaviště.

[editovat]Produkty pivovaru

Pivovar vyrábí kromě běžných druhů piv (obchodní jména Osma, Tradiční, Černé, Řezák, Medium, Ležák a Fríí) také speciální piva Baron Trenck (14°), Červený drak (15°) a Black drak (13°). Starobrno licenčně vyrábí slovenského Zlatého bažanta, dováží piva značky Heineken, Amstel, Murphy´s a Edelweiss. Specialitou v nabídce firmy Starobrno je Zelené pivo (14°), které je každoročně nabízeno jen jeden den v roce (Zelený čtvrtek o Velikonocích). Surovina dodávající pivu svěže zelenou barvu je bylinného původu a je tajemstvím starobrněnského sládka. Portfolio pivních značek doplňují ještě vlastní sudové limonády ZULU kola a ZULU citron a pivní pálenka BierBrand.